Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A tüntetők a Budapesti Műszaki Egyetemtől az Uránia Nemzeti Filmszínházig vonultak, itt hangzottak el a beszédek. Beszámolónk.
Tüntetést hirdettek a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói október 23-ára. A hallgatók és a velük szimpatizáló tüntetők az 1956-os forradalomban részt vett egyetemisták tiltakozásra utalva a Budapesti Műszaki Egyetem előtt gyülekeztek. A tömeg a Gellért tértől a BME központi épületének főbejáratáig betöltötte a felső rakpartot és a parkolót.
Fullajtár Andrea Jászai Mari-díjas színésznő elszavalta Petőfi Sándor Nemzeti dal című versét, amelynek „refrénjét” néhányan vele mondták a tüntetők közül.
A tüntető tömeg ezt követően elindult az Uránia Nemzeti Filmszínház elé.
Néhányan skandálásba kezdtek, de ez viszonylag hamar abbamaradt.
A tüntetők a Szabadság hídon vonultak keresztül, közben feltűnt Donáth Anna, a Momentum politikusa is.
A tüntetés a március 15-tértől néma fáklyás felvonulásként folytatódott.
A tömeg valamivel 18 óra után érkezett meg az Uránia elé. A színpadon a Független Zeneakadémisták Szimfonikus Zenekara Beethoven Egmont nyitányát játszotta el.
Az Euronews élő közvetítése
Az első felszólaló Vilmos Noémi, az egyetem egyik hallgatója volt. Kiemelte, hogy a tanköztársaság ideje alatt ő is megtanulta, hogy a demokrácia bonyolult dolog: egyeztetni kell, elfogadni, ha mások mást gondolnak, és meghallgatni másokat. Vilmos Noémi úgy fogalmazott: amennyiben Orbán meghallja a tömeg hangját, akkor elindulhat a párbeszéd, ha azonban nem, akkor „nagy hiba volt bölcsődéből az iskolákig minden október 23-án és március 15-én minden magyar fejébe vésni, hogy forradalmat csinálni márpedig lehetséges!".
Az eseményen felszólalt Szkalitzky Andrea orvos, aki az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényről beszélt. Szerinte sok helyen csak úgy működik az ellátás, hogy ott az orvosok másodállásban vállalnak munkát.
Több településen egész osztályok zárhatnak be – mondta Szkalitzky, aki elfogadhatatlannak nevezte az egészségügyi dolgozók 1-2 évre való átvezénylését is. A résztvevők kifütyülték a törvényt.
Beszédett mondott Székely Tamás, a Magyar Szakszervezetek Szövetségének alelnöke is. Székely szerint két út lehetséges: „vagy beletörődünk a sorsunkba, az alattvalói létbe, vagy harcolunk".
Kiállt a tüntetők mellett a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is. A szakszervezet nevében Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányának tagja beszélt. Nagy szerint ma hatalomnak nem kritikus gondolkodókra, hanem kiszolgáltatott alattvalókra van szüksége. Példaértékűnek nevezte az SZFE hallgatóinak kiállását.
A beszédeket követően Horváth Aladár és a FreeRoma Group eljátszotta a „Titkos egyetem” című dalt, majd az összegyűltek elénekelték a Himnuszt.
Fotók: Mátrai Dávid